Dodatkowe informacje

Alergie

W każdym przypadku aktywnych składników, nawet jeśli są to naturalne ziołowe produkty, może dojść do wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli wie się o uczuleniu na jakikolwiek składnik farby, aplikacja jest surowo odradzana! Klientom, którzy mają stwierdzoną alergię poleca się test alergiczny przed farbowaniem. Może to być niewielka ilość proszku zmieszana z woda  nałożona tuż za uchem i przykryta przepaską. Próbkę pozostawić za uchem przez kilka godzin, jeśli przez 24 godziny nie wystąpią żadne zmiany skórne można śmiało farbować.

Kolor rudy przy niektórych strukturach włosów

Zdarzają się klienci, których włosy fatalnie reagują nawet na niewielką ilość henny lub czerwonego pigmentu – nawet jeśli to tylko niewielki dodatek w mieszance, w której przeważa indygo, jak np. KHADI Ciemny Brąz.
Takie włosy z natury posiadające dużą ilość czerwonego pigmentu. Dodanie do mieszanki farby KHADI Czyste Indygo powinno przynieść ulgę. Jednakże w przypadku takiej struktury włosów jest niemal niemożliwe uzyskanie trwałego popielatego odcienia brązu.

Włosy farbowane chemicznie a farby roślinne

Nie ma generalnie przeciwwskazań w stosowaniu farb roślinnych jeśli wcześniej używano farb chemicznych. Wręcz przeciwnie – włosy odzyskają dawny blask i objętość. Co prawda nie da się całkowicie zlikwidować szkód spowodowanych przez chemiczne farby, jednak włosy będą zdecydowanie zdrowsze i bardziej zadbane.

Nie ma również problemu z farbowaniem włosów po trwałej ondulacji. Włosy będą wręcz wdzięczne za dodatkową pielęgnację. Tak samo włosy farbowane farbami roślinnymi można poddawać temu zabiegowi. Należy jednak pamiętać, że czas poddawania włosów kosmetykowi chemicznemu prawdopodobnie będzie wymagał przedłużenia. Składnikom chemicznym ciężko jest przedostać się przez warstwę, którą tworzą farby roślinne. Efekt także może się różnić od oczekiwanego. W tym wypadku najlepiej zasięgnąć porady doświadczonego fryzjera.

Problem może wystąpić przy koloryzacji włosów, które były wcześniej rozjaśniane. W zależności od stopnia zniszczenia włosów efekt może być diametralnie różny od zakładanego. W tym przypadku konieczny będzie test na pasemku włosów oraz wstępne farbowanie jeśli chcemy uzyskać ciemny kolor.

Silikon we włosach

Błędem w pielęgnacji włosów jest stosowanie kosmetyków zawierających silikon. Oprócz silikonu, który szybko się wypłukuje, istnieje także rodzaj pozostający na włosach przez długi czas tworząc powłokę, która nie przepuszcza żadnych substancji, niestety także tych pielęgnacyjnych, nawilżających a także farb roślinnych.

Jeśli klient nie jest zadowolony z rezultatu, mimo stosowania się do instrukcji, przyczyną mogą być wyżej opisane kosmetyki.

W tym przypadku jedyną możliwością jest stosowanie przez dłuższy czas kosmetyków bez silikonu. Może  potrwać do kilku tygodni zanim silikon całkowicie się wypłucze. Myjąc często włosy, najlepiej ziołowym szamponem, możemy skrócić czas oczekiwania.
Klient powinien sobie zdawać sprawę, że wraz z wypłukiwaniem się silikonu, jego włosy mogą wrócić do gorszego stanu.

Efekt kilku warstw – zbyt ciemne końcówki

Przy każdym farbowaniu farba roślinna tworzy kolejną warstwę, dlatego niewykluczone, że końcówki będą ciemniejsze niż włosy u góry głowy. Aby tego uniknąć należy regularnie farbować włosy u góry głowy. W zależności od przerwy między koloryzacjami, struktury włosów, wybranego koloru oraz sposobu pielęgnacji włosów całkowite farbowanie nie powinno być stosowane za każdym razem. Np. w przypadku ciemnych włosów poleca się całkowite farbowanie co trzy koloryzacje – pozostałe jedynie odrosty. Poza tym w celu utrzymania dobrego stanu włosów poleca się stosowanie bezbarwnego KHADI Senna Cassia.