Podstawy zasad używania farb roślinnych

Składniki farb roślinnych i metoda farbowanie są idealnie dobrane dla uzyskania jak najlepszego efektu.

Aby zrozumieć jak ważny jest sposób aplikacji farby, skupimy się na właściwościach wybranych składników:

Indygo:
Zasada koloryzowania: indygo farbuje na niebiesko! Wyłącznie w połączeniu z henną może być stosowany w koloryzacji włosów od jasnego do ciemnego brązu oraz siwych włosów.

Indygo najlepiej farbuje w środowisku zasadowym. Zbyt wiele kwasów w mieszance hamuje wydzielanie koloru zarówno w przypadku czystego Indygo jak i mieszanych kolorów. Wielu klientów dodaje do farby cytrynę, sądząc iż  utrzyma to włosy w dobrej kondycji, jednakże właśnie dlatego często otrzymany kolor różnie się od zamierzonego, jako że indygo nie może się w pełni, a czasem i wcale wydzielić.

Na indygo wpływa także temperatura. Najlepiej rozrabiać indygo w letniej wodzie lub czarnej herbacie, w temperaturze nie wyższej niż 50°C. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka,  wydzielanie koloru znów będzie nieprawidłowe, a rezultat niesatysfakcjonujący.

Niestety trwałość koloru na bazie indygo jest różna. Oznacza to, że ciemne kolory będą blaknąć szybciej niż np. czerwienie. To także wyjaśnia dlaczego siwe włosy po pewnym czasie nabierają rudawego odcienia. W instrukcji używania farb roślinnych opiszemy jak przedłużyć żywotność koloru na bazie indygo.

Henna:
W przeciwieństwie do indygo henna jest skuteczniejsza jeśli mieszanka ma odczyn kwaśny. Odpowiedni będzie sok z cytryny lub nasz produkt – proszek AMLA zawierający wysokie stężenie witaminy C.
Co więcej, im cieplejszej wody użyjemy do rozrobienia farby, tym lepiej uwolnią się pigmenty koloru z henny.

Wnioski:
Każda z aktywnych substancji każdego koloru w naszych farbach zostaje przetworzona przy użyciu proszku AMLA lub odpowiednich ziół. Ze względu na różne potrzeby dwóch głównych składników najważniejsza jest prawidłowa aplikacja farby, bez dodawania jakichkolwiek dodatkowych składników, które mogłyby wpłynąć na zmianę czynnika pH. Składniki są idealnie dobrane, tak aby żaden z nich nie utrudniał uzyskania odpowiedniego koloru.

Dodatkowe składniki farb  i ich działanie:

Proszek Amla:
Oprócz wysokiej zawartości witaminy C (20 razy wyższa niż w pomarańczy) w składzie znajdziemy także duże ilości taniny. AMLA jest stosowana nie tylko, ze względu na powyższe składniki, ale także ponieważ przyspiesza porost włosów oraz zapobiega siwieniu i wypadaniu włosów. AMLA zapewnia włosom niezwykły połyski oraz ulepszając konsystencję mieszanki ułatwia nakładanie farby VHC na włosy.

Bhringaraj (Eclipta Alba):
W medycynie ajurwedycznej jest używany w leczeniu chorób skóry głowy, w zapobieganiu utracie i siwieniu włosów oraz jako środek przyspieszający porost włosów.

Neem (Azadirachta indica):
Jest stosowany ze względu na właściwości wzmacniające strukturę włosa.