Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie farbowania

2020-11-18
Najczęstsze błędy popełniane w trakcie farbowania

Nieprawidłowa temperatura mieszanki – zbyt wysoka lub zbyt niska

Odpowiednia temperatura jest podstawowym wymogiem podczas mieszania farby jeśli chcemy by pigment prawidłowo się uwolnił. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka brązowy kolor może nabrać czerwonego odcieniu lub stracić na intensywności. Z drugiej strony henna rozpuszczona w zbyt zimnej wodzie da mniej wyrazisty kolor. Należy jednak nakładać na włosy ciepła mieszankę. Nawet odcienie zawierające indygo wymagają ciepła (nie gorąca) żeby odpowiednio się wchłonąć. Zbyt zimna mieszanka może nie dać spodziewanych efektów, jako że samo ciepło ciała nie wystarczy aby proces farbowania przebiegał prawidłowo.

 

Zbyt krótki/długi czas trzymania farby na włosach

Czas trzymania farby w przypadku farb roślinnych jest zależny od oczekiwanego koloru, koloru wyjściowego oraz struktury włosów. W przypadku zbyt długiego czasu nawet jasny brąz może dać efekt bardzo ciemnego brązu. Nowi klienci potrzebują porady pomagającej określić odpowiedni czas trzymania farby na włosach. Zaczynać powinno się od krótkiego przedziału czasowego.

 

Nieodpowiednie dodatki

Co już wcześniej wspomnieliśmy, efekt farbowania za pomocą indygo pogarsza się, jeśli dodamy kwaśny odczynnik. Oprócz proszku AMLA może to być także sok jabłkowy lub cytrynowy. Nieodpowiednie dodatki mogą blokować łączenie się pigmentu z włosem i prowadzi do niezadowalających efektów. Pielęgnacja za pomocą olejku jest możliwa jedynie PO farbowaniu. Dodatki takie jak sól czy czarna herbata w zbyt dużej ilości wysuszają włosy. Bezpieczna ilość jest kwestią indywidualną, niemożliwą do określenia z góry. Generalne zalecenia to ok. jednej płaskiej łyżeczki soli na 80g proszku oraz 250ml wywaru z 3-4 torebek czarnej herbaty.

 

Niepokrycie linii włosów

Linia włosów jest najbardziej problematycznym rejonem w czasie farbowania, a jednocześnie tym gdzie szczególnie nie chce się widzieć niedociągnięć. Powodem problemów jest niepoprawne nałożenie czepka kąpielowego. Także w okolicach skroni (szczególnie jeśli chodzi o osoby noszące okulary) farba często ma zbyt niską temperaturę, szybciej się wysusza, co prowadzi do mniej intensywnego, szybciej blaknącego koloru.

 

Niedokładne rozmieszanie – grudki

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia grudek jest zmieszanie farby ręcznym mikserem. Po zmieszaniu proszku z odpowiednią ilością płynu za pomocą widelca (lepszy niż łyżka) do momentu pozbycia się wznoszącego pyłu, wystarczy użyć ręcznego miksera aby doprowadzić mieszankę do konsystencji jednolitej, gładkiej pasty.

 

Pominięcie farbowania wstępnego

Jak wspominaliśmy, jasne włosy farbowane odcieniem z dużą zawartością indygo mogą stać się zielone lub niebieskie (a nawet koloru khaki). W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie kolejna koloryzacja henną – to wyeliminuje zielony lub niebieski odcień i pozwoli na ufarbowanie docelowym kolorem.

pixel