Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Farbowanie chemiczne i naturalne. Co wybrać i jak łączyć?

2021-01-04
Farbowanie chemiczne i naturalne. Co wybrać i jak łączyć?

Czym różni się farbowanie chemiczne od naturalnego? Jakie są ich wady i zalety? Dowiedz się więcej o działaniu farb na Twoje włosy i wybierz to, co dla nich najlepsze. Sprawdź także, czy i na jakich zasadach możesz łączyć farbowanie chemiczne z naturalnym.

 

Farbowanie chemiczne

 

Jak działa? Farbowanie chemiczne ingeruje w strukturę włosów za pomocą sztucznych substancji. Łuski włosa otwierają się (w sposób podobny do sosnowej szyszki), a kolor penetruje jego wnętrze. Niestety, po kolejnych farbowaniach łuski zamykają się nieprawidłowo, a włosy stają się podatne na uszkodzenia podczas mycia, suszenia lub używania produktów do stylizacji (szczególnie tych, które mają w składzie alkohol). Tracą swój naturalny blask, stają się szorstkie i matowe.

 

Plusy: 

+ Duża dostępność. Farby chemiczne można kupić w każdej drogerii lub zafarbować włosy u niemal każdego fryzjera. 

+ Szybki czas farbowania. Farbę przeważnie wystarczy trzymać na włosach 15-20 minut. Razem z jej przygotowaniem i aplikacją całkowity czas farbowania wynosi około godziny. 

+ Duży wybór kolorów. Chemiczne farbowanie pozwoli otrzymać Ci niemal każdy kolor włosów, a także je rozjaśnić. 

 

Minusy:

– Zniszczone włosy. Chemiczne farbowanie narusza strukturę włosów i osłabia je, przez co tracą swój blask i wymagają intensywnego, regularnego odżywiania. W niektórych przypadkach kondycji włosów nie da się jednak uratować nawet najlepszą pielęgnacją. 

– Konieczność odświeżania koloru. Chemiczne farby – zwłaszcza ich rude odcienie – szybko tracą swą intensywność i wymagają regularnego odświeżania koloru. 

– Alergie i podrażnienia. Zawarte w chemicznych farbach substancje mogą powodować reakcje alergiczne lub podrażnić skórę. Warto używać ich ostrożnie, a po aplikacji zatroszczyć się o pielęgnację skóry głowy. 

 

Farba chemiczna na naturalną – o czym powinnaś pamiętać?

Jeśli masz włosy farbowane naturalnie i zdecydowałaś się na farbę chemiczną, zwróć uwagę, czy w wybranej przez Ciebie farbie znajduje się rozjaśniacz. Sprawdź także, czy w obecnie używanej farbie naturalnej jest wysoka zawartość indygo – do takich kolorów należy Ciemny Blond, Ciemny Brąz, Popielaty Brąz, Czarny oraz Indygo. Połączenie tych dwóch substancji – rozjaśniacza i indygo – może dać efekt zielonej poświaty na włosach. W takim przypadku lepiej zrezygnować z chemicznego rozjaśniania włosów. Możesz zmienić kolor za pomocą ziołowych farb do włosów, chemicznej farby bez rozjaśniacza lub delikatnie rozjaśniać włosy naturalnymi sposobami. 

 

 

Farbowanie naturalne

 

Jak działa? Zupełnie inaczej niż farbowanie chemiczne. Barwnik z henny wnika do włosa i wiąże się z keratyną. Nie uszkadza go, wręcz przeciwnie – w naturalny sposób odżywia włosy. Dzięki temu, po użyciu naturalnych, ziołowych farb włosy są wzmocnione i nabierają blasku. Naturalne farbowanie pomaga także uporać się z wypadaniem włosów i problemami skóry głowy. Zioła wzmacniają cebulki włosów, stymulują wzrost, łagodzą łupież i pielęgnują.

 

Plusy:

+ Zdrowe i mocne włosy. Naturalne farbowanie nie tylko nada Twoim włosom nowy kolor, ale także je odżywi. Dzięki temu możesz powtarzać farbowanie tak często, jak zechcesz. 

+ Łatwiejsza aplikacja. Zioła potrzebują więcej czasu, by wniknąć we włosy. Dzięki temu możesz dłużej nakładać farbę bez obaw o nierówne pokrycie kolorem.

+ Ratunek dla włosów problemowych. Oprócz odżywienia, naturalne farbowanie pozwoli Ci też uporać się z takimi problemami, jak łupież, podrażniona skóra głowy i wypadanie włosów. 

 

Minusy:

– Brak rozjaśniania. Ziołowe farby nie rozjaśniają włosów, a naturalne metody, takie jak miód czy rumianek, działają bardzo delikatnie. Jeśli masz ciemne włosy, naturalne farbowanie zmieni jedynie ich odcień.

– Więcej przygotowań. Aby naturalne farbowanie było skuteczne, warto przygotować włosy do farbowania myjąc je szamponem bez silikonów. Przeczytaj instrukcję użycia naturalnych farb Khadi

– Trwały kolor. Naturalne farbowanie sprawia, że wybrany kolor zostanie z Tobą na dłużej. Możesz go zmienić z pomocą naturalnej farby o innym kolorze lub farby chemicznej pod warunkiem, że nie będzie zawierać rozjaśniacza. 

 

Farba naturalna na chemiczną – o czym powinnaś pamiętać?

Możesz bezpiecznie użyć naturalnej farby bezpośrednio na włosy farbowane chemicznie pod warunkiem, że nie używałaś wcześniej rozjaśniacza, a wybrana przez Ciebie farba naturalna nie zawiera indygo lub zawiera jej niewielką ilość. Jeśli jednak będziesz łączyć obie substancje na swoich włosach – rozjaśniacz i indygo – warto zastosować dwustopniowe farbowanie. Należy je zastosować, jeśli zamierzasz na jasne, rozjaśniane lub siwe włosy nałożyć jedną z farb: Ciemny Blond, Ciemny Brąz, Popielaty Brąz, Czarny lub Indygo. Więcej przeczytasz w poradach o farbowaniu włosów rozjaśnianych. Jeśli zamierzasz nałożyć na włosy naturalną farbę bez indygo (np. rudy lub czerwony odcień), możesz bez obaw rozjaśnić wcześniej włosy. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.67 / 5.00 54 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-02
Obsługa jak zawsze na najwyższym poziomie!!!
2024-10-02
jestem bardzo zadowolona, szybka, sprawna obsługa, Ok.
pixel